Sprawdzam i czekam. Od 20.12, czyli daty podpisania prezydenckich ustaw o KRS i SN, do teraz, nie opublikowano ich w DziennikUstaw.Gov.pl Czyżby do PiS, i Jego Ekscelencji Prezydenta, w końcu dotarło że ustawy o KRS i SN są niezgodne z Konstytucją?
Jeżeli wątpliwości Prezydenta dotyczą zgodności ustawy z przepisami Konstytucji, wówczas Prezydent, na mocy art. 122 ust. 4 Konstytucji, ma prawo – przed podpisaniem ustawy - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z Konstytucją. Jest to tak zwany wniosek „prewencyjny”. Wejście w życie ustawy zależy wtedy od treści wyroku wydanego przez Trybunał.
- Prezydent wątpliwości nie miał, choć powinien mieć, bo został uprzedzony. / Czy czekamy na "po Nowym Roku" i jednoczesne z ogłoszeniem wystąpienie przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego z tzw. wnioskiem „następczym” o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją.
Konstytucja przywiduje również możliwość wystąpienia przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego z tzw. wnioskiem „następczym” o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją. Wniosek taki Prezydent może złożyć, w dowolnym czasie, wobec każdej obowiązującej ustawy, a także umowy międzynarodowej lub rozporządzenia. Wniosek ten nie wpływa na obowiązywanie objętego nim aktu prawnego. Dopiero Trybunał Konstytucyjny może uchylić moc obowiązującą jego przepisów, o ile uzna ich niezgodność z Konstytucją. >> Źródło >> http://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/prezydent-wobec-ustaw/
Do rąk własnych Prezydenta: Opinia ws. prezydenckiego projektu ustawy o KRS i opinii prof. dr hab. Marka Chmaja Kancelaria Radcowska Chmaj i Wspólnicy Sp. k. Warszawa do projektu Prezydenta
Fragment "Opinii" prof. dr hab. Marek Chmaj Kancelaria Radcowska Chmaj i Wspólnicy Sp. k. Warszawa
Cytat: Zgodnie z Projektem, Sejm będzie nie tylko uprawniony do wyboru 4 członków Rady spośród posłów (art. 9 ust. 1 ustawy o KRS oraz art. 187 ust. 1 pkt 3 Konstytucji), ale również 15 członków Rady spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych (projektowany art. 9a ustawy o KRS).
Ostatecznego wyboru – spośród zgłoszonych kandydatów – dokonywać będzie Sejm, kwalifikowaną większością 3/5 głosów, „(...) tak, by członkowie organu stojącego na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów byli wyłaniani nie tylko przez większość parlamentarną, ale również przez pozostałe ugrupowania, co sprawi, że ich wybór będzie wynikiem porozumienia różnych ugrupowań reprezentowanych w Parlamencie”.
Jak wskazano w uzasadnieniu Projektu, do zachowania zgodności ww. rozwiązania z Konstytucją przyczynia się to, że „(...) sposób wyłaniania kandydatów spośród sędziów, jak i tryb ich wyboru, w tym m.in. większość głosów konieczną dla tego wyboru, zasadnie odróżnia dwie grupy członków Rady wyłanianych przez organ przedstawicielski, a więc niższą izbę polskiego Parlamentu.” (str. 3 uzasadnienia Projektu).
Wykazując, że regulacja taka jest zgodna z Konstytucją, Prezydent RP powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 czerwca 2017 r. (sygn. K 5/17), zgodnie z którym „ustrojodawca nie wskazał (...), kto ma wybierać tych sędziów.
Zatem z Konstytucji wynika, kto może być wybranym członkiem KRS, ale nie jest określone, jak wybrać sędziów członków KRS do tej Rady. Te kwestie zostały przekazane do uregulowania w ustawie”.
W Projekcie wskazano również, iż jeżeli wybór 15 członków Rady nie będzie możliwy kwalifikowaną większością 3/5, wówczas dokonywany będzie wybór w formie głosowania imiennego – zabieg ten ma uniezależnić skład Rady wyłącznie od woli aktualnej większości parlamentarnej.
Nadto, sędziowie – członkowie Rady będą wybierani na wspólną czteroletnią kadencję. Wszystko to ma doprowadzić do demokratyzacji procesu wyboru i stanowić „rozwinięcie zasady demokratycznego państwa prawnego”./ KONIEC CYTATU /
<>
Szanowny Panie Prezydencie,
Art. 186. Konstytucji brzmi:
- Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
- Krajowa Rada Sądownictwa może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności z Konstytucją aktów normatywnych w zakresie, w jakim dotyczą one niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Szanowny Panie Prezydencie
- zgodnie z Art. 173. Konstytucji: Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.
- zgodnie z Art. 178.1 Konstytucji: Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.
- zgodnie z Art. 182 Konstytucji: Udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości określa ustawa.
Zgodnie z Konstytucją i ustawami, biorąc pod uwagę sposób wyłaniania w drodze wyborów wszystkich innych władz [Sejm / Prezydent i rząd pochodzą z wyboru], mając na uwadze Art.4 Konstytucji który brzmi:
Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu, oraz przywołany wcześniej Art. 182 Konstytucji, który brzmi: Udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości określa ustawa,
należy domniemywać i wyegzekwować, że jedyną konstytucyjną drogą wyłonienia sędziów Krajowej Rady Sądownictwa, sprawującą pieczę nad władzą sądowniczą w imieniu Suwerena, jest sam Naród
- do wyboru KRS powinno dojść w drodze wyborów powszechnych. ***
Z poważaniem
Józef Pisucki
Pan Zbigniew Ziobro Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny PROKURATURA KRAJOWA ul. Rakowiecka 26 / 30 Warszawabiuro.podawcze@pk.gov.pl
Józef Pisucki
Do: Sz.P Prokurator Sławomir Szeleszczyk
PROKURATURA KRAJOWA
Biuro Prezydialne
ul.Rakowiecka 26/30
02-528 Warszawa
W sprawie: PK I Ko2 3748.2017
Uprzejmie dziękuję za zapoznanie się z dostarczoną, z wymienioną w Pańskim piśmie, nadesłaną przrze mnie korespondencją elektroniczną z dnia 23 i 26.11.2017 r. Jak Pan słusznie zauważył, korespondencja ta zawiera cytaty fragmentów opinii Prof. Dr. Hab. Marka Chaja ws prezydenckiego projektu ustawy o KRS. W swoim piśmie z dnia 7 grudnia 2017 r. stwierdził Pan, że korespondencja ta nie dotyczy postępowań prowadzonych przez jednostki organizacyjne prokuratury, i że ma ona ogólnikowy charakter, ... z czym nie do końca mogę się zgodzić.
Nadesłany tekst jasno wskazuje, że złożony w Sejmie prezydencki projekt ustawy o KRS jest niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
W związku z tym, i pomimo tego, że projekt ustawy o KRS podpisany został przez Prezydenta Polski Pana Andrzeja Dudę, należy domniemywać że podpisany przez Pana Prezydenta projekt, zostałprzygotowany przez nieznanych "ekspertów", a zatem ci "eksperci", wprowadzili Pana Prezydenta w błąd, informując go, że przygotowany przez nich projekt jest zgodny z konstytucją.
- Mówi o tym, i udowadnia to, część mojej korespondencji, o czym Pan nie wspomniał w swoim piśmie z dnia 7 listopada 2017 r., co Pan Prokurator, mając zapewne wykształcenie prawnicze, powinien zauważyć, wyciągnąć wnioski, i podjąć odpowiednie, przewidziane prawem działania zabezpieczające Pana Prezydenta przed ewentualnymi konsekwencjami złożenia w Sejmie potencjalnie niekonstytucyjnych projektów ustaw o KRS [a jak przypuszczam, również o SN].
Art. 186. Konstytucji brzmi:
- Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
- Krajowa Rada Sądownictwa może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności z Konstytucją aktów normatywnych w zakresie, w jakim dotyczą one niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Zdaniem „Faktu” w PiS planuje się sprowokować taką sytuację, która pozwoli Andrzeja Dudę odsunąć od pełnienia obowiązków, a w konsekwencji nawet doprowadzić do odwołania go z urzędu.
Tak karkołomną tezę tabloid uzasadnia wątpliwościami konstytucyjnymi ws. jednego z przepisów, na którym zależy prezydentowi.
Zarzucali prezydentowi, że część jego propozycji jest sprzeczna z konstytucją, a PiS zostało zmuszone, by go poprzeć.
Po sformułowaniu zarzutu Duda miałby stanąć przed Trybunałem Stanu. – A to skutkuje zawieszeniem pełnienia urzędu. Obowiązki prezydenta przejmuje marszałek Sejmu – mówi nam polityk PiS — czytamy w „Fakcie”.
NA KTÓRE ODPOWIEDZIAŁEM TREŚCIĄ PODOBNĄ DO TEJ JAK W NOTCE POD PISMEM / "POSZŁO" DO WIADOMOŚCI
biurorzecznika@brpo.gov.pl , prezydialny@trybunal.gov.pl , skarga@trybunal.gov.pl biuro@pis.org.pl , listy@prezydent.pl
... i inne osoby



<>
Fakt złamania Konstytucji jest i będzie ewidentny. Czy w związku z tym, zachowanie posłów PiS i Jarosława Kaczyńskiego, ... też będzie konsekwentne?
Jeśli nie, to całe to PiS-owskie
prawo i sprawiedliwość,
... to tylko "Ch*j Du*a, ... i Kamieni Kupa"!
Nosił wilk razy kilka, ... poniosą i wilka? :D
Prezydent, bez względu na zajmowane stanowisko, jak każdy, tez powinien podlegać prawu. Za złamanie Konstytucji ponosi odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu.

w którym ustali liczbę stanowisk sędziego Sądu Najwyższego nie mniejszą niż 120, w tym ich liczbę w poszczególnych izbach, wewnętyrzną organizację Sądu Najwyższego, zasady wewnętrznego postępowania, oraz szczegółowy zakres i sposób wykonywanie czynności przez asystentów sędziego, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia sprawnego funkcjonowania Sądu Najwyższego, jego izb i organów, specyfikę postępowań prowadzonych przed Sądem Najwyższym, w tym postępowań dyscyplinarnych, oraz liczbę i rodzaj rozpoznawanych spraw.
§ 4. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej określi, w drodze rozporządzenia, wzór karty zgłoszenia kandydata na wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, mając na uwadze konieczność zapewnienia przejrzystości oraz sprawności postępowania w sprawie wyboru kandydata na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. Źródło / Ustawa o SN z 8.12.2017 r. >> http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/2003_u/$file/2003_u.pdf
Mając na uwadzeznane z najnowszej Polskiej historii nadużywanie władzy sądowniczej do walki politycznej [w czasach nie tak nieodległej ideologicznej okupacji /czasy komunizmu], oraz wagę uchwalonych przez Sejm propozycji prezydenta [swego rodzaju "pomroczność jasną Sejmu],
a także potencjalnie wprost trudne do ustalenia [teraz i w przyszłości] możliwe skutki przyjętego rozwiązania [przyznające Prezydentowi niezgodne z Konstytucją uprawnienia / nie tylko obecnemu, ale też kolejnym],
wydaje się być jak najbardziej uzasadnione wszczęcie dochodzenia, sprawdzenie i ustalenie powodów, przyczyn, oraz osób odpowiedzialnych za sporządzenie niekonstytucyjnego prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.
Ustalenia tego, czy uchwalenie niekonstytucyjnych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, jest tylko nic nie znaczącym intelektualnym błądem, czy raczej było to zamierzonym działaniem mającym na celu przyznanie Prezydentowi [lub przywłaszczenie], niezgodnie z Konstytucją, nienależnej mu władzy zwierzchniej nad władzą sądowniczą w Polsce.
Łapiński krytycznie o wypowiedziach Gersdorf
Wydaje mi się, że oświadczenia i wypowiedzi publiczne I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf nie wystawiają jej najlepszego świadectwa; porównywanie demokratycznie wybranych władz do okupanta jest czymś wielce niestosownym - powiedział w niedzielę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
POMIJAJĄC OSOBĘ PREZES GERSDORF,
... WARTO SIĘ ZASTANOWIĆ NAD TYM CO POWIEDZIAŁA
"Głos Polski" Obozu Narodowo Demokratycznego
Przyszedł czas na "Obóz Narodowo Demokratyczny - NOTKA FUNDACYJNA [Founding note] - http://ziut.neon24.pl/post/146369,oboz-narodowo-demokratyczny-zdelegalizowac-onr-i-mw